Op. Dr. Enver Ferruh İnan

Gamze Estetiği (Dimple Surgery)

Gamze Estetiği (Dimple Surgery)

Gamzesi olan kişilerin çok daha çekici bulunduğu aşikar. Yanakta belirli mimik hareketlerinde beliren çukurlar olarak tanımlanabilen gamze artık sonradan da kazanılabiliyor. 

Tıpta dimpleplasty olarak adlandırılan bu işlem sayesinde gülümseme sırasında yanaklarda gamzeler belirmesi mümkündür. Gamze estetiği, son dönemde yıldızı adeta parlayan estetik girişimlerden biridir. Gün geçtikçe daha fazla sayıda kişi bu estetik girişimden faydalanıyor. 

Üstelik gamze estetiği ile elde edilen sonucun son derece doğal olduğunu da belirtebiliriz. Dolayısıyla sanki doğuştan yanaktaki gamzeler varmış gibi bir görünüm ortaya çıkıyor. Bu işlemden en çok faydalananların kadınlar olduğunu belirtelim. 

Ancak erkekler arasında da gamzelerin çekiciliğini yüzüne kazandırmak isteyenler mevcut. Çünkü gamze, yüz ifadesini daha çekici kılmakla kalmıyor. Aynı zamanda daha sempatik bir yüz ifadesi elde etmeye de olanak tanıyor. 

Kalça Bölgesinde Venüs & Bel Gamzesi Oluşturma

Gamze dendiğinde akla genellikle yanaklar yani yüz bölgesi geliyor. Ancak venüs gamzesi gibi isimlerle de bilinen bel gamzesi de yapılan estetik bir müdahale ile kişinin vücuduna kazandırılabilir. 

Kalça bölgesinde doğal bir kıvrım görünümü elde etmek isteyenler bu işlemden faydalanabiliyor. Kişinin isteğine göre bu işlem simetrik şekilde çift taraflı olarak da yapılabiliyor. Çift taraflı olarak yapılması, kalça bölgesinde daha etkili bir görünüm yakalanmasını sağlıyor. 

Venüs yani bel bölgesinde gamze oluşturma işleminin yaklaşık 20 dakikada tamamlandığını söyleyebiliriz. Bu işlemde yağ dokusuna bir müdahale gerçekleştiriliyor. Kişinin deri altı yağ dokusu inceltiliyor ve bu sayede hoş bir kıvrım elde ediliyor. 

Elbette işlem lokal anestezi altında gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla bel ya da kalça bölgesinde işlem sırasında ağrı meydana gelmesi de engelleniyor. Hastanın çift taraflı gamze talep etmesi durumunda da işlem sırasında acı, sızı hissi oluşmaz. 

Kimler Gamze Estetiğinden Faydalanabilir? 

Öncelikle herhangi bir yaş sınırlaması olmadığını belirtmek gerekiyor. Ancak hastalarımıza 18 yaşından önce böyle bir işlem yapılmasını önermiyoruz. Bunun dışında kişinin cerrahi müdahaleye engel bir sağlık sorununun olmaması koşulu da aranır. 

Şayet zayıflama sürecindeyseniz, gamze estetiğinden faydalanmadan önce kilo vermeyi beklemeniz daha doğru olur. Bu sayede operasyonla kazandırılan gamzelerin yeri zayıflama süreci sonrasında da değişmez. Hamilelik ve emzirme döneminde olmayan tüm kadınlar ve tüm erkekler gamze yaptırma işleminden faydalanabilir. 

Gamze Estetiğinin Geri Dönüşü Var Mı?

Estetik müdahalelerin büyük bölümünde geri dönüş sınırlıdır ya da yoktur. Ancak söz konusu ağız içinden yapılan ya da bel ile kalça bölgesine yapılan gamze estetiği olduğunda geri dönüş de mümkün olabiliyor. Çoğu zaman hastalar son derece kararlı bir şekilde ameliyat olmak istiyor. Ancak ender durumlarda gamze görünümüne alışılamaması ya da kişinin kendini bu şekilde beğenmemesi gibi durumlar da söz konusu olabilir. 

Bu durumda geri dönüş mümkün olabiliyor. Kişinin yanaklarına, kalçasına ya da bel bölgesine kazandırılan gamze görünümünün tamamen ortadan kaldırılması mümkündür. Dolayısıyla gamze nasıl kısa sürede oluşturuluyorsa, kaldırılması da yine dakikalar içerisinde tamamlanır.  Bu işlemde ise yağ dokusu enjeksiyonu gibi çok daha pratik yöntemlerin de tercih edilebildiğini belirtelim. 

Gamze Estetiği Riskli Mi? 

Bu konuda ilk olarak risksiz bir cerrahi müdahalenin olmadığını belirtmek gerekir. Haliyle gamze estetiği işleminin de bazı riskleri bulunuyor. Bu riskler arasında en çok ön plana çıkan kanama ve enfeksiyondur. 

Ancak deneyimli bir doktorun estetik ameliyatı yapması, hastanın da ameliyat sonrası sürece dikkat etmesi durumunda riskler gerçekleşmez. Özellikle enfeksiyon riskine karşı operasyon sonrasında hastanın antibiyotik kullanımı söz konusu olacaktır. Böylelikle enfeksiyon riski de minimum seviyeye indirgenir. 

Bir diğer risk de müdahale edilen bölgede çukur olarak fazla bir görünüm elde edilmesidir. İdealden daha fazla çukurluk oluşturulması da ortaya yapay bir görünüm çıkmasına yol açabilir. Ancak bu da ortadan kolaylıkla kaldırılabilen bir sorun oluyor. İkinci bir müdahale ile fazla çukur olan gamzelerin düzeltilmesi sağlanabilir. 

Operasyon öncesinde doktorunuz ile görüşmeli ve bu konuda da bilgi almalısınız. Böylece fazla çukur olan gamzeler durumunda ne gibi bir müdahale yapıldığı gibi konularda da bilgi sahibi olmanız mümkün olacak. Bunların dışında operasyonun ciddi bir riski bulunmuyor. 

Gamze Estetiği Ne Kadar Sürer?

Bu işlemin yaklaşık olarak 30 dakika kadar bir zaman dilimi içerisinde tamamlandığını söyleyebiliriz. Ancak her hastada işlem süresi aynı olmayabilir. Aynı zamanda bazı hastalar yanak bölgesine gamze kazandırılmasını isterken aynı seans içerisinde daha farklı bir işlem yapılmasını da talep edebiliyor. 

Bu gibi durumlarda işlem süresi de biraz daha uzun olacaktır. Anestezi uygulanması ve hazırlık aşaması gibi süreçlerle birlikte toplamda maksimum 1 saat içerisinde işlemin tamamlandığını belirtmek mümkündür. Zira operasyon öncesinde işlem süresine dair doktorunuzdan daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. 

Randevu Al

Yorumlar(0)

Henüz onaylanmış yorum yok!
Yazıya ilk yorumu siz yazarak düşüncelerinizi diğer hastalarla paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap