Op. Dr. Enver Ferruh İnan

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti)

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti)

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) nedir?

Tıbbi adı blefaroplasti olan göz kapağı estetiği, alt veya üst göz kapaklarının genellikle yaşlanmaya bağlı (genetik, travma ve enfeksiyon gibi sebeplerle erken yaşta da olabilir) oluşan sarkma, torbalanma, kırışıklık artışları, üst kapak ve kaşlarda düşme, alt kapaklarda torbalanma ve çizgilenme gibi belirtilerin cerrahi olarak düzeltilmesi işleminin adıdır.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) kimlere uygulanır?

Yaşlanmaya bağlı olarak alt ve üst göz kapaklarında sarkma sorunu yaşayanlar ya da genetik nedenler, kazalar sonucu yaşanan travmalar veya enfeksiyon gibi sebeplerle göz bölgesinde sarkma olanlar için uygulanabilmektedir.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) nasıl yapılır?

Göz kapağı estetiği öncesi hasta değerlendirildikten sonra, üst kapak blefaroplasti için gözün doğal kıvrımlı hatlarında operasyon öncesi çizimler ve ölçümler yapılır. Kesi için bistüri veya koter adı verilen ısı ile kesi yapan cihazlar ya da özel bazı lazer teknolojileri kullanılır. Alt kapak estetiği ise alt kapak kirpik hattından veya göz kapağının iç tarafında bulunan kısımdan transkonjunktival adı verilen yöntemle yapılabilir.

Göz kapağı estetiği hakkında sık sorulan sorular 

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) kalıcı mıdır?

Göz kapağı estetiği ile kapaklardaki fazlalık, özellikle cilt, bazen kas ve yağ dokuları da çıkarılır. Bu, kalıcı bir operasyondur ve etkisi 10-15 yıl kadar sürmektedir. Fakat zamanla ciltteki elastikiyetin azalmasıyla, yaşın etkisiyle, mimiklerin ve yerçekiminin etkisiyle tekrar cerrahiye ihtiyaç duyan hastalar olabilmektedir.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) riskli midir?

Göz kapağı estetiği, bu cerrahi ile ilgilenen ve tecrübeli ellerde riskleri çok düşük olan bir operasyondur. En sık görülen etkiler; şişlik (ödem) nadiren morluk ve sızıntı şeklinde kanamalar olup, çoğunlukla geçici durumlardır. Fakat enfeksiyon, şiddetli kanama veya göz ya da görmeyi tehdit eden sorunlar da  literatürde görülmüştür. Ancak çok nadir yan etkiler olup, bu tür durumlarla karşılaşma ihtimali, işin ehli kişiler tarafından yapılan, dikkatli ve özenli bir cerrahi ile ve gerekli önlemler alınması ile yok denecek kadar azdır.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) iyileşme süreci nasıldır?

Göz kapağı estetiği sonrası ilk 3 gün kızarıklık ve şişlik meydana gelmekte ve 1 hafta içinde azalarak kaybolmaktadır. Bu dönemde geçirilmiş iyi bir cerrahi ve sonrası soğuk uygulama, şişlik kızarma ve morlukları büyük ölçüde engellemektedir. Dikişler üzerindeki bandajlar ilk 3 günden sonra kaldırılmakta, dikişler ise 1 hafta sonra alınmaktadır. Operasyondan 1 ay sonra ameliyatın izleri kaybolup, görüntü olarak en iyi hali almaktadır. Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) ameliyatından 3 gün sonra günlük rutin işlere dönülebilir.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) ameliyatından kaç gün sonra duş alınır?

Göz kapağı estetiğinin ardından 3 gün sonra saçları ve yüzü de ıslatabilecek şekilde duş alınabilir. Ameliyat günü dahi yüze, kafaya ve göz kapaklarına su değdirmeden vücut ılık suyla yıkanabilir.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) sonrası ne yapmalıyım?

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) sonrasında hastalar genellikle birkaç saat buz uygulama ve gözlem sonrasında taburcu olur. İlk 2 gün uyku saatleri hariç uyanık olunan saatlerde saatte 15 dakika boyunca aralıklı buz uygulaması önerilir. Buz 15 dakika aralıksız kapak üzerinde kalmak zorunda değildir, kapak soğuyup üşümeye başladığında uygulamaya aralık verilmelidir. Yatarken baş seviyesinin 1 veya 2 yastıkla yükseltilmesi önemlidir. Fazla efor gerektiren işlerden, spordan, eğilip doğrulmaktan ve çok sıcaktan uzak kalınması tavsiye edilir. İlk 48 saat sonrasında yavaş yavaş normal hayata dönülmektedir.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) ameliyat sonrası ağrım olur mu?

Göz kapağı estetiği ameliyatı sırasında lokal anestetikler sebebiyle işlem sırasında ağrı olmamakta, ameliyat sonrası ise bir saatte genelde hafif ağrı başlamaktadır. Bu ağrı, buz uygulaması ve ağızdan alınan basit ağrı kesicilerle giderilebilmektedir.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) hangi anestezi ile yapılmaktadır?

Göz kapağı estetiği ameliyatları büyük çoğunlukla lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) ile yapılmaktadır. Fakat bazı özel durumlar veya hastaların isteği ile sedasyon (sedo-analjezide denilen yarı uyutma) veya genel anestezi (tam uyutma) ile de yapılabilmektedir.

Göz kapağı estetiği kaç yıl dayanır?

Göz kapağı estetiği geçici değil kalıcı bir operasyondur ve etkisi 10-15 yıl kadar sürmektedir. Fakat zamanla ciltteki elastikiyetin azalmasıyla yaşın etkisiyle, mimiklerin, yerçekiminin etkisiyle tekrar cerrahiye ihtiyaç duyulabilen durumlar olabilmektedir.

Randevu Al

Yorumlar(0)

Henüz onaylanmış yorum yok!
Yazıya ilk yorumu siz yazarak düşüncelerinizi diğer hastalarla paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap