Op. Dr. Enver Ferruh İnan

Lip Lift (Dudak kaldırma)

Lip Lift (Dudak kaldırma)

Dudak kaldırma ameliyatı nedir?

Üst dudak kaldırma prosedürü sırasında, üst dudak bölgesinde, dikey uzunluğunu kısaltmak için fazla deri alınır. İstenen ölçümü elde etmek için, iki teknikten biri gerçekleştirilebilir. Birincisi, cildin küçük bir bölümünün çıkarıldığı kırmızı dudak sınırında (dudak silindiri) yapılan bir kesiyi içerir. Sonuç olarak, üst dudak yükselir ve kısalır. Bununla birlikte, bu teknik, bazı hastalarda bir skarın öne çıkmasına neden olabilir.

İkinci ve daha popüler yaklaşım, üst dudağın ile burnun birleştiği kısmın altına bir kesi açmaktır. Bu, insizyon burnun alt kısmına (nasale) yerleştirildiğinden, buna bir alt-tabaka üst dudak lifti denir. Bu ameliyatta insizyonun üst ekstremitesi, burnun hemen altındaki üst dudağın doğal konturunu izler. Aşırı miktarda deri alındıktan sonra üst dudak, kesik kenarların birlikte dikilmesi ile kaldırılır. Kesiğin tabakalar halinde kapatılması önemlidir – yani, sütürün uygun şekli korumak için yeterli kuvveti sağlaması için dikişlerin derinin altına yerleştirilmesi hayati önem taşır. Derin dikişler yerleştirildikten sonra, cilt kenarları daha sonra mümkün olan en az haliyle görünür hale getirmek için titizlikle hizalanır.

Dudak kaldırma ameliyatında iyileşme süreci nasıldır?

Dudak kaldırma estetiğinde iyileşme süreci 5 ile 7 gün arasında değişiklik gösterir. Genellikle üst dudak üzerinde soğuk kompresler ile kontrol edilebilen 72 saatlik bir şişme görülür. Olası ağrılar doktorunuzun vereceği ağrı kesicilerle kontrol altına alınır. Kesi izlerinin iyileşmesi birkaç hafta içinde hızlanır, yaklaşık bir yıl boyunca iyileşme devam eder. Bu süre boyunca izler belli belirsiz bir hal alır.

Dudak kaldırma ameliyatının etkileri nelerdir?

Dudak kaldırma ameliyatı güzel dudaklara sahip olmak isteyen kadınlar için çarpıcı sonuçlar sağlayabiliyor. Düzgün ve iyi tanımlanmış dudaklar yüzün genel görünümü iyileştirebilir. Bazı kadınlar daha dolgun dudaklar isterken, diğerleri benzersiz, güzel dudaklara sahip olmayı hayal ederler. İkincisi için bazı durumlarda dudak kaldırma estetiği gerekebilir. Dudak kaldırma ameliyatı “cupid yayını” (üst dudağın üstündeki iki farklı tepe noktası) yeniden şekillendirir ve burnun tabanı ile dudakların üst kısmı arasındaki mesafeyi yeniden tanımlar. Birçok estetik uzmanı bu dikey alan için ideal uzunluğun 12-15 milimetre (mm) arasında olduğuna inanmaktadır. Daha dolgun dudaklar isteyen kadınlara, enjekte edilebilir dolgu maddesi de uygulanabilir. Bu muayene sırasında detaylı olarak tartışılabilir.

Dudak kaldırma ameliyatı nasıl yapılır?

Dudak kaldırma ameliyatı, genel anestezi altında akredite bir cerrahi tesisinde ayakta tedavi prosedürü olarak gerçekleştirilir. Ameliyat tamamlanması genellikle 1-2 saat sürer. Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün içinde, bazı şişlik ve orta derecede ağrı olacaktır, ancak sonuçlar hemen görülebilir olacaktır. Kaldırılmış dudağın son görünümünün tam etki göstermesi birkaç ay sürebilir.

Randevu Al

Yorumlar(0)

Henüz onaylanmış yorum yok!
Yazıya ilk yorumu siz yazarak düşüncelerinizi diğer hastalarla paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap