Op. Dr. Enver Ferruh İnan

Yara İzi

Yara izlerinin daha az görünür hale getirilmesi için yapılan müdahalelere skar revizyonu denir. Bunun için cerrahi olmayan yöntemler kullanılabileceği gibi tek başına cerrahi veya cerrahi ile birlikte ek başka yöntemler kullanılabilir. Deri üzerinde bilinçli olarak yapılan (ameliyatlarda olduğu gibi) veya kazara oluşan her kesi ya da yara, iz bırakarak iyileşir. Bu izin ne kadar belirgin olacağı ise yaralanmanın tipi, yaranın hangi vücut bölgesinde oluştuğu, yarayı onarmak için kullanılan yöntemler ve hastanın derisinin özellikleri gibi birçok farklı nedene bağlıdır. Skar revizyonu  bazen ameliyatlar sonucunda oluşmuş  bazen de kazalar sonucu oluşmuş yara izlerinin tamirini kapsar. Bu amaçla yara, daha az görünür bir hale getirilebilir veya daha az belli olacak bir yere taşınabilir. Yara izi tamiri, kişinin görünüşüne, psikolojik durumuna ve sosyal yaşamına son derece olumlu katkılarda bulunabilir. Mükemmel ve hiç gözükmeyen yara izi tamiri her zaman mümkün değildir. Ancak, yüz veya boyun bölgesinde yapılacak başarılı bir yara izi tamiri, ilginin yalnızca yara izine değil tekrar yüzün bütününe odaklanmasını sağlayabilir
Kısa Anatomi
Derinin kalınlığı ve esnekliği oldukça değişkendir. Deri gerilim çizgileri, derinin karmaşık bir özelliğidir. Bu çizgiler, alın kırışıklıkları örneğinde olduğu gibi kasların faaliyetleri sonucu görünür hale gelirler. Deri gerilim çizgilerine dikey yapılan kesilerde, yara izi derinin altındaki kasların iyileşme sürecinde kasılmasıyla gerilir ve yamulur. Kasların olumsuz etkisi özellikle deri gerilim çizgileri ile açılı şekilde yapılan kesilerde belirgindir. Yara izleri gevşemiş deri çizgileriyle paralel hizaya getirildiğinde ise daha iyi ve estetik sonuçlarla iyileşme görülür. Yüzdeki bazı bölgeler de yara iyileşmesi açısından diğer bölgelere oranla daha avantajlıdır.
Ameliyat Öncesi
Yara izleri düzenli ya da düzensiz, deriden kabarık ya da çökük, koyu ya da açık renkli, sadece estetik ya da hem estetik hem işlevsel sorunlara yol açabilmesi dolayısıyla değişik şekillerde sınıflandırılabilir ve önem arz edebilir. Oluşan bir yara izi hem boyun hem de yüzle ilgili alanların hareketliliğini kısıtlayabilir; belli fonksiyonları sınırlayabilir, örneğin: burunda nefes alma veya göz kapatma gibi. Bu izlerin sayılan her bir özelliği ayrı bir tedavi gerektirebilir;  gerekli işlemlerin zamanlaması hasta ile ayrıntılı olarak tartışılmalıdır. Yara izleri genellikle, zaman içinde olgunlaşmadan tedavi edilmezler. Tüm tedavilerin tamamlanması, iyileşme ve istenen sonucun alınması zaman alıcıdır. Yara iyileşmesinde cildin beslenmesi çok  önemlidir. Sigara veya alkol tüketimi; akciğer, kalp, böbrek rahatsızlıkları; diyabet; romatolojik ve diğer kronik hastalıklar yara iyileşmesini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu etkenler, başarılı bir sonuç için ameliyat öncesi değerlendirmede mutlaka dikkate alınmalıdır.
Tedavi
Yara izini tedavi etmenin ilk aşaması onun oluşmasını önlemektir. Yaralanma veya ameliyat sonrası ideal iyileşme için birkaç önlem alınabilir. Eğer geniş şekilde hipertrofik (deriden kabarık) bir yara mevcut ise, ilk haftalarda steroid enjeksiyonları denenebilir. Bu enjeksiyonlar, birkaç hafta arayla tekrarlanabilir. Bir yara izi oluştuktan sonra, değişik tedavi türlerinden uygun olanı seçilir. Düzensiz veya deriden kabarık bir yara izi, lazer veya elmas tur ile parlatılabilir. Geniş bir yara izi cerrahi olarak kesip çıkarılabilir ve daha ince bir yara izi oluşturulabilir. Düz çizgiler daha görünür olduğundan, yara izi ”kırık çizgi” tekniğiyle çıkarılıp özel açı ve şekiller yardımı ile daha estetik görünümlü yeni bir yara izi elde edilebilir. Daha karmaşık ve daha büyük yara izlerini düzeltmek için komşu bölgelerden cilt taşınması gibi daha ileri cerrahi teknikler gerekebilir.
Ameliyat Sonrası
Erken iyileşme döneminde yaranın nemini ve yumuşaklığını korumak için yara merhem veya örtücü pansuman ile kapatılır. Kendiliğinden emilmeyen dikişler 5-7. günden sonra çıkarılır. Yara yeri en az 6 ay güneşten korunmalıdır. Bakımın devamlılığı özellikle yara izi revizyonunda önemlidir. Operasyon sonrası aynı cerrah tarafından aralıklı takipler yapılması iyileştirmeyi değerlendirmek için gereklidir.
 

Randevu Al

Yorumlar(0)

Henüz onaylanmış yorum yok!
Yazıya ilk yorumu siz yazarak düşüncelerinizi diğer hastalarla paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap